kaniyasor

kaniyasor.WordPress.com

KÜRDİSTAN ULUS DEVLETİ SOSYOLOJİK GERÇEKTİR

Posted by kaniyasor 23 Haziran 2016

k.y.Kanî Yado – 23.06.2016:

Aile, klan, aşiret ve millet şeklinde  toplumsal tekamül sosyolojik gerçeklik olduğu gibi devletleşmesi ise bunun üst aşamasıdır.

Kürd ulusu  devletleşmezse tüm toplumsal değerlerini kaybetmekle karşı karşıya kalır. Bölge malum barbar güçlerden korunmak için güvenlik gücü ve bu gücün sevk ve idaresi için ulusal devlete sahip olmak gerekir.

Halihazırda Türkiye’nin engelleme çabalarına rağmen, Güney Kürdistan henüz  ilan edilmemiş bir devlet aşamasına geldi.

Kürd ulusu devletleşmezse, mevcut bölge sömürgeci ulus devletlerine taşeronluk yapmaya güdümlenir.

Güney Kürdistan da çağdaş anlamda devletleşmezse ulusal ekonomisini ve idaresini inşa etme kudretini kaybeder.

Devlet olmaya karşı çıkmak, sömürgeci devletlere taşeronluk yapmaya razı olmak demektir. Bundan dolayıdır diyoruz ki, 7 den 70 e tüm Kürdler kazanılmış değerlere sahip çıkmalıdır.

Taşeronluğun sonu yoktur. Özgürlük ve Bağımsızlık Mücadelesinin sahibi olmalıyız. Yeni nesil bu emaneti devralmalıdır. Milli olmayan yaşam biçimleri Kürdlere kazandırmaz.

Mezopotamya Uygarlığının varislerinden Kürdler  tarihten alacaklı olduğu gibi tarihe karşı sorumlulukları vardır.

Tüm dünya halkları demokratik uygar İsrail’den ve ilan edilmekte olan müstakbel Kürdistan Cumhuriyetinden beklentileri vardır.

Asimilasyon etkisinden arındırılmış Kürd değerlerini ve yaşam biçimini temel almalıyız.

Çöl zihniyetine saplanıp kalan Kürdler, Kürd ulusal dinamikleri arasında sayılmıyor artık.  Ruhta Kemalist veya Arap ümmetçisi olan Kürdlere kati surette olumlu bir tanım yapılamaz!

Dünya geçmişte  Mezopotamyalılara özeniyordu, şimdi Kürdlerin bölgede erdemli mücadelede yerini almasını istiyor.

Bölgede devletleşen gerici/ümmetçi halklar dünya için büyük felaketlerin habercileridirler! Devletleşen faşist AKP ve O’un desteklediği DAİŞ’e  karşı tüm erdemli insanlar Kürd mücadelesini desteklemelidir. Sünnî islam kimliğiyle ordulaşan IŞİD, TC’nin desteğiyle ayakta kalıyor.

Tüm dünya bu gerici şeriatçı örgüte karşı birleşmişken Anadolu’da eğer hala vicdanlı insanlar kalmışsa bu tehlikeye karşı doğru bir duruş sergilemelidir.

Esed yönetimi, Rusya, Abd ve diğer dost ülkeler el birliğiyle IŞİD’e ve Türkiye’ye gereken dersleri verdiler ama Kuzey Kürdleri TC’nin derin oyunlarına gelerek Kuzey Kürdlerinin dinamizmini boşa harcıyorlar. Oyuna gelerek Türkiye’nin Kuzey Kürdistan’a egemen olmasına neden oldular.

Kürdlerin başına bela olan TC, dünyanın başına bela olan Osmanlı şeriat devletinin enkazları üzerinde kuruldu. Bu musibetten kurtulmakla dünyanın kör düğüm olmuş bir sürü sorunlarının çözümünü beraberinde getirir.

Kürdler Ortadoğu’nun yeşil cenneti dediğimiz Mezopotamya’da devletleşmeye giderken, TC, Türkiyelilik siyasetine sadık Kürdlerini, Kürdlerin kendi ulusal çıkarlarına karşı çıkarmış ve dil edebiyat, tarih, ulusal yaşam biçimi gibi kendi ulusal erdemlerini unutmakla karşı karşıya gelmiş.

TC, Kürdleri kendi ulusal çıkarlarına karşı yönlendirmeyle uğraşa uğraşa halden hale düşmüş. TC, CHP’nin  askeri devlet  geleneğinden vazgeçmiş, cemaatler, cübbeli, sarıklı, asalı üfürükçüleri devletleştirmiştir.

TC bir çok projeyle Kürdleri çıkmaz sokaklara yönlendirmekten geri kalmadı! Kürdleri çöl kültürüyle insanlıktan çıkarmayı amaçladılar. Bu silah ters teperse biz değil, TC devleti ve kendi toplumu en derin yerinden vurulacaktır.

TC, dünyaya o denli ters düştü ki, kendi lehine yönlendirilmiş Kuzey Kürdlerinden başka dayanakları kalmadı. Ellerinde tek koz kalan Kürdleri kendi kapıkulluğuna yönlendirmek! İşte biz Türkiyelilk politikasına TC kapıkulluğu diyoruz!

Kürdleri NATO hükümranlık sahasında Avrupa’ya ters düşürmek, dünyanın şiddet/terör belasını konuştuğu sırada bu yönteme başvurdurmak bilinen malum nedenlerden dolayıdır…

Eğer TC ile derin bağlantılı unsurları barındıran Kürd siyaseti TC’nin lehine oyunların içine girmeye devam ederlerse dünyanın tüm Kürdlere karşı yargısı değişir. Bu durumda Başur ve Rojava’daki kazanımların da heder olması mümkündür. Bu gün dünya Türkiye’yi terörist IŞİD’in müttefiki olarak görüyor.

Çöl kültürünün hakim olduğu bu coğrafyada dünyanın Kürd ulusundan başka güvenebileceği başka ulus yoktur.

Çöl inançsal geriliğiyle biçimlenen her halk gibi Kürdler de  Türkiye gibi gericiliğin tuzağına düşme tehlikesini taşıyor. Tükiye ile kültürel ve siyasi bağlarını devam ettiren Kürdlerin dünya güçleri tarafından sağlıklı bakılabileceğini beklememek gerekir diye düşünüyoruz.

Birinci Dünya savaşı ve İkinci Dünya savaşı yıllarında Kürdlerin ümmet politikasına bağlı kalışları yüzünden devlet olmaları hür dünya tarafından benimsenmesi mümkün değildi. Çünkü dünyada yeteri kadar çöl cahiliye kültürünü sürdüren baş belası devletler vardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: